Szukanie pracy a zakaz konkurencji.

Przykład z mojej praktyki:

Pani Matylda jest w okresie wypowiedzenia. Zaczęła szukać nowej pracy👩🏼‍💼 Wczoraj do jej szefa, Pana Romana 👨🏻‍💼 zadzwonił Prezes innej firmy i zapytał o referencje Pani Matyldy.

Pan Roman powiedział, że Panią Matyldę wciąż wiąże zakaz konkurencji ⛔️ Nie może brać udziału w rekrutacjach do końca umowy o pracę.

Dzisiaj Pani Matylda dostała od Pana Romana dyscyplinarkę. Powodem jest złamanie zakazu konkurencji ❌

Pan Roman powiedział, że złamaniem zakazu konkurencji jest poszukiwanie pracy w firmie konkurencyjnej. Pani Matylda powinna była poczekać do zakończenia umowy. Wtedy zakaz konkurencji się skończy. Firma dając wypowiedzenie nie zwolniła Pani Matyldy z zakazu konkurencji ⛔️

Czy Pan Roman ma rację❓

Samo poszukiwanie pracy w firmie konkurencyjnej nie jest złamaniem zakazu konkurencji. Nie jest również podstawą do dyscyplinarki. Szczególnie w okresie wypowiedzenia.

Jeśli pracownik zostanie zwolniony to w kodeksie pracy ma gwarantowane 2 lub 3 dni na szukanie pracy (art. 37 kp). Zatem nawet mając zakaz konkurencji może uczestniczyć w rozmowach rekrutacyjnych do firmy konkurencyjnej.

A czy szukanie pracy w czasie normalnego zatrudnienia, poza okresem wypowiedzenia może być powodem zwolnienia pracownika?

Aktywne poszukiwanie pracy w innych firmach może być jedynie podstawą do zwykłego zwolnienia z zachowaniem okresu wypowiedzenia (utrata zaufania).

Ale w czasie normalnego zatrudnienia, nie w okresie wypowiedzenia.

Chodzi tutaj o sytuacje gdy pracownik aktywnie np. wysyłając CV szuka innej pracy. Wówczas pracodawca może go zwolnić, bo pracownik już nie wiąże przyszłości w obecną firmą. Pracodawca może stracić zaufanie do osoby, która w krótkim czasie chce od niego odejść.

A czy firma, do której rekrutuję może zadzwonić do mojego byłego pracodawcy?

Każda firma, która będzie dzwonić do byłego pracodawcy po referencje jej pracownika powinna mieć zgodę pracownika na taki telefon. Przykładowo taką zgodą może być podanie w CV imienia i nazwiska osoby do kontaktu od byłego pracodawcy i numeru telefonu do niej lub maila.

Jeśli natomiast kandydat do pracy nie wskazał takiej osoby to firma w pierwszej kolejności powinna uzyskać jego zgodę na kontakt. W przeciwnym razie jeśli obecny pracodawca nie wie, że pracownik szuka pracy to może go za to zwolnić.

Previous
Previous

Intymna relacja w pracy. Czy pracodawca może ingerować w romans pracowników?