Intymna relacja w pracy. Czy pracodawca może ingerować w romans pracowników?

Pani Matylda jest w związku z Panem Hieronimem 👩‍💼❤️👨‍💼Pani Matylda pracuje w dziale IT a Pan Hieronim w marketingu.

Para spędza razem czas po pracy. O ich relacji wie tylko Pani Angelika, koleżanka zza biurka Pani Matyldy. Para nie obnosi się ze swoimi uczuciami w pracy.

Wczoraj wieczorem w galerii handlowej obejmującą się parę 👩‍❤️‍👨widział Pan Roman, prezes zarządu 👨🏻‍💼

Dzisiaj rano Pan Roman wezwał Panią Matyldę do swojego gabinetu. Powiedział, że nie zgadza się na jej związek z Panem Hieronimem. Nie życzy sobie relacji intymnych w miejscu pracy. Pan Roman postawił ultimatum: albo Pani Matylda zakończy tę relację 💔 albo zwolni ją z pracy⛔️.

Pytanie: czy Pani Matylda może być zwolniona za związek z Panem Hieronimem

👉🏻 Nie. Relacja pracowników nie wpływa w żaden sposób na pracę w firmie. Oboje pracują w różnych działach. Inni pracownicy nie zgłaszają żadnych nieprawidłowości.
👉🏻 Nie ma ryzyka konfliktu interesów.
👉🏻 Nie ma mowy o żadnych zachowaniach, na które pracodawca powinien reagować.

Jeśli jednak romans pracowników powoduje, że pracownik jest faworyzowany względem pozostałych osób to pracodawca powinien zareagować. Możliwym rozwiązaniem jest rozdzielenie pracowników od siebie np. poprzez przeniesienie jednego z nich. W skrajnych sytuacjach, gdy nie ma możliwości rozdzielenia pracowników można zwolnić jednego z nich lub obojga.

Pracodawca powinien być jednak ostrożny. Tak aby zwalniając tylko jednego pracownika nie naruszył zasady równego traktowania. Bo przecież w romans zaangażowani są oboje pracownicy w równym stopniu.

Czy można pracownika zwolnić za romans w pracy?

Tak, ale tylko jeśli intymna relacja pracowników spowoduje inne niezgodne z prawem zachowania. Przykładowo, jeśli przełożony przymyka oko na wcześniejsze wyjścia z pracy swojej partnerki podczas gdy od innych pracowników wymaga dalszej pracy.

Innym przykładem może być przyznanie awansu partnerce lub partnerowi nie na podstawie pracy czy kwalifikacji lecz prywatnej relacji. Tak samo będzie jeśli przełożony czy przełożona przyzna podwyżkę swojej partnerce lub partnerowi nie w oparciu o wyniki pracy lecz łączące uczucie.

Samo jednak istnienie relacji, nawet w relacji pionowej czyli przełożony-podwładny nie może być powodem zwolnienia pracownika. Jeśli nawet w regulaminie pracy byłby zapis, że zakazuje się romansu w pracy między pracownikami to taki zapis byłby bezskuteczny. Intymna relacja, która nie wpływa na pracę, nie powoduje konfliktu interesów, w pracy jest jak najbardziej dopuszczalna.

Czy można zakazać romansu w pracy?

Dopóki romans jest częścią życia prywatnego pracowników i nie wchodzi w sferę zawodową dopóty pracodawcy nic do tego.

Jeśli jednak romans przerodzi się w molestowanie seksualne lub mobbing to wtedy pracodawca nie tylko może, ale nawet powinien reagować.

Taka sytuacja może się zdarzyć gdy np. Pani Matylda zakończy związek z Panem Romanem, ale Pan Roman tego nie zaakceptuje. Będzie wbrew jej woli nachodził Panią Matyldę i namawiał na relację z nim.

Previous
Previous

Czy pracodawca może polecić nadgodziny rodzicowi dziecka do 4 roku życia?

Next
Next

Szukanie pracy a zakaz konkurencji.