Podręczniki

Wasze pytania z webinarów:

 
 
Kopia Q&A Linkedin-11.png

Odpowiedź:

Tak, zakaz konkurencji na umowach B2B, zlecenia czy o dzieło może być bezpłatny. Pani Matylda powinna go przestrzegać pomimo tego, że nie dostaje za to żadnego wynagrodzenia.

Czas trwania zakazu konkurencji powinien być proporcjonalny do czasu współpracy i posiadanych przez Panią Matyldę informacji. Nie powinien być za długi, gdyż wtedy może być podważony.

 
Kopia Q&A Linkedin-4.png

Odpowiedź:

Umowa o zakazie konkurencji zobowiązuje do powstrzymania się przed pracą w firmach konkurencyjnych.

Osoba, która ma zakaz konkurencji nie może pracować u konkurencji.

Klauzula poufności zobowiązuje do zachowania w tajemnicy informacji na temat firmy, w której pracowaliśmy np. polityki cenowej, obecnych i potencjalnych klientach, nowych produktach. Chodzi tutaj o wszelkie informacje, które firma chce utrzymać w tajemnicy przed konkurencją.

Osoba, która jest objęta klauzulą poufności nie może przekazywać informacji na temat swojego pracodawcy lub kontrahenta.

 
Kopia Q&A Linkedin-5.png

Odpowiedź:

Pani Matylda miała umowę o pracę z zakazem konkurencji i w umowie ma wpisane zamiast 25% odszkodowania np. 15%.

W takiej sytuacji Pani Matyldzie przysługuje 25% jej wynagrodzenia za przestrzeganie zakazu konkurencji. Jest to minimalna kwota, którą pracodawca powinien zapłacić.

 
Kopia Q&A Linkedin-7.png

Odpowiedź:

Tak, za przestrzeganie poufności były pracownik nie musi otrzymywać żadnego odszkodowania.

Obowiązek zachowania poufności tajemnicy firmy może być nieodpłatny.

I w umowie może być przewidziana kara umowna za przestrzeganie przez pracownika klauzuli poufności.

Kara umowna powinna być jednak proporcjonalna do wiedzy pracownika. Również do czasu jego zatrudnienia. Często kary umowne są niewspółmierne i za wysokie dla pracowników.

 
Kopia Q&A Linkedin-13.png

Odpowiedź:

Umowa o zakazie konkurencji może być osobnym dokumentem np. drugą umową oprócz umowy o pracę.

Zakaz konkurencji może być też częścią umowy o pracę lub umowy B2B. Może być zapisany w ramach postanowień takiej umowy (być ,,paragrafem").

W praktyce oba rozwiązania są stosowane.

Zarówno osobny dokument z zakazem konkurencji jak i wpisanie go w postanowienia umowy o współpracy mają takie samo znaczenie.

Kopia Q&A Linkedin-9.png

Odpowiedź:

Jeśli pracodawca spóźnia się z zapłatą odszkodowania to były pracownik ma dwie opcje. W pierwszej opcji były pracownik może podjąć pracę u konkurencji i zrezygnować z odszkodowania za przestrzeganie zakazu.

Zakaz konkurencji przestaje wiązać pracownika już pierwszego dnia kiedy pracodawca spóźnia się z wypłatą odszkodowania.

W drugiej opcji były pracownik może dalej przestrzegać zakazu konkurencji i domagać się wypłaty odszkodowania od byłego pracodawcy.

 
Kopia Q&A Linkedin-11.png

Odpowiedź:

Tak, mając zakaz konkurencji można podjąć pracę u innych podmiotów, które zgodnie z umową nie są konkurencyjne.

W takiej sytuacji były pracodawca nadal powinien wypłacać byłemu pracownikowi odszkodowanie za przestrzeganie zakazu konkurencji.

 
Kopia Q&A Linkedin-12.png

Odpowiedź:

Odszkodowanie za przestrzeganie przez byłego pracownika zakazu konkurencji obejmuje również premie.

25% odszkodowania liczone jest od kwoty wynagrodzenia, które pracownik realnie otrzymywał od pracodawcy a nie od wynagrodzenia podstawowego.

 
Kopia Q&A Linkedin-13.png

Odpowiedź:

Zarówno w przypadku umów o pracę jak i B2B jeśli osoba złamie zakaz to firma, która ustanowiła zakaz konkurencji może domagać się zapłaty odszkodowania.

Wysokość odszkodowania będzie zależała od tego jaką szkodę firma poniosła przez to, że został złamany zakaz konkurencji.

 
Kopia Q&A Linkedin-14.png

Odpowiedź:

W takiej sytuacji zakaz konkurencji trwa wyłącznie w czasie gdy Pani Matylda jest pracownikiem. W praktyce do dnia rozwiązania umowy o pracę.

Zakaz konkurencji będzie obowiązywał również w czasie okresu wypowiedzenia.

Pani Matylda może jednak w tym czasie szukać pracy u podmiotów konkurencyjnych. Sam udział w procesie rekrutacyjnym nie jest złamaniem zakazu konkurencji.