Po czym poznać, że zostanę zwolniona? Jak reagować gdy szef chce Cię zwolnić?

Co znajdziesz w podręczniku?

  1. Jakie elementy powinno zawierać wypowiedzenie?

    Po pierwsze, w wypowiedzeniu pracodawca wskazuje komu i kiedy rozwiązuje umowę o pracę. W nagłówku znajdziesz zatem datę wypowiedzenia, dane pracodawcy oraz Twoje dane: imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

    Po drugie, w wypowiedzeniu pracodawca składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracodawca stwierdza, że wypowiada Tobie stosunek pracy. Wskazuje na zawartą między Wami umowę o pracę. Pracodawca informuje Cię, czy wypowiada Ci umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czy nie (dyscyplinarka). Zazwyczaj ta część brzmi następująco: rozwiązuję z Panią stosunek pracy wynikający z zawartej w dniu 1 czerwca 2019 r. umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 lipca 2020 r.”

    Po trzecie, w wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca wskazuje przyczynę rozwiązania z Tobą stosunku pracy. Innymi słowy, z wypowiedzenia powinno wynikać, co spowodowało, że nie będziecie już razem współpracować.

    Po czwarte, pracodawca w wypowiedzeniu powinien pouczyć Cię, że możesz odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy w terminie 21 dni.

    Po piąte, wypowiedzenie powinno być podpisane przez upoważnione osoby. Możliwość działania w imieniu spółki będzie wynikać z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub indywidualnego upoważnienia (pełnomocnictwa).

  2. Jak wygląda wypowiedzenie?

    Wzór znajdziesz na str. 3 Podręcznika ,,Po czym poznać, że zostanę zwolniona? Jak reagować?

  3. Czym różni się wypowiedzenie elektroniczne od papierowego?

    Oba wypowiedzenia są tak samo skuteczne. Zarówno wypowiedzenie elektroniczne jak i pisemne doprowadzą do rozwiązania z Tobą umowy o pracę.

  4. Kiedy elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę będzie prawidłowe?

    Oprócz standardowych elementów wypowiedzenia wypowiedzenie powinno być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym, który można zweryfikować za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

    Jeśli pracodawca nie zachowa tej formy i wyśle Ci wypowiedzenie mailem bez elektronicznego podpisu np. zeskanuje podpis albo wypowie Ci umowę o pracę przez telefon, to wypowiedzenie będzie skuteczne, ale będziesz miała możliwość odwołania się do sądu pracy od niezgodnego z prawem wypowiedzenia.

  5. Co w sytuacji gdy w wypowiedzeniu brakuje pouczenia o możliwości odwołania do sądu?

    Pracodawca w wypowiedzeniu powinien pouczyć Cię, że w terminie 21 dni masz możliwość odwołania się do sądu pracy. Jeśli w wypowiedzeniu nie będzie pouczenia o odwołaniu, to gdy przekroczysz 21 dniowy termin to będziesz mogła go przywrócić. Na przywrócenie terminu masz 7 dni od kiedy dowiedziałaś się, że mogłaś się odwołać do sądu. Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu złóż do sądu pracy swoje odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

    Uwaga! 21 dniowy termin rozpoczyna biec od dnia, w którym otrzymałaś wypowiedzenie.

  6. Jakie zachowania oznaczają zwolnienie z pracy?

    WIĘCEJ MAILI Gdy planowane jest zwolnienie pracownika, rozmowy z nim przenoszą się na grunt bardziej formalny. Zamiast codziennych rozmów przy kawie, szef zaczyna wysyłać do Ciebie pytania o status zadań mailem. Żeby zostawić pisemny ślad. Na wszelki wypadek gdybyś zdecydowała się odwołać od wypowiedzenia do sądu pracy.

    ODSUWANIE OD ZADAŃ Zwalniany pracownik odsuwany jest od nowych zadań. Szczególnie długoterminowych projektów. Przykładowo, zarząd decyduje, że kampanię reklamową zamiast Ciebie, szefowej marketingu, poprowadzi projekt manager. Ty jako szefowa marketingu dostajesz polecenie napisania komunikatów na stronę internetową.

    OCENIANIE - OBNIŻENIE OCENY ROCZNEJ Szefowie przygotowujący zwolnienie dopytują Twoich współpracowników jak im się z Tobą pracuje. Mogą ich poprosić o napisanie krótkiego maila z oceną codziennej współpracy z Tobą. Pierwszym sygnałem Twojego zwolnienia może być również zaniżona ocena roczna.

    ZAPROSZENIE NA ROZMOWĘ Otrzymujesz od Działu HR lub swojego przełożonego zaproszenie na rozmowę. Może to być rozmowa bezpośrednia lub online. W trakcie rozmowy zostanie Ci wręczone wypowiedzenie w formie PDF. Zwróć uwagę, czy w wypowiedzeniu elektronicznym pracodawca umieści bezpieczne elektroniczne podpisy.

  7. Po co robić notatki w pracy?

    Po pierwsze, będzie to jeden z dowodów z prowadzonych z szefem rozmów, który może Ci się przydać w postępowaniu przed sądem. Będziesz mogła na ich podstawie wybrać świadków, którzy opowiedzą sądowi Twoją historię wypowiedzenia.

    Po drugie, notatki przypomną Ci przebieg i treść rozmów z Twojego spotkania gdy zostałaś zwolniona. Jeśli zdecydujesz się odwołać to notatki będą pomocne przy składaniu wyjaśnień w sądzie. Przypomnisz sobie szczegóły rozstania z szefem i opowiesz o nich w sądzie.

    Wzór notatki znajdziesz w Podręczniku ,,Po czym poznać, że zostanę zwolniona? Jak reagować gdy szef chce Cię zwolnić?

Previous
Previous

Poznaj swoje prawa w ciąży. Podręcznik dla kobiet.

Next
Next

Niewygodne pytania w pracy o moje życie prywatne.