Zakaz konkurencji a odszkodowanie umowa o pracę i B2B

Przykład z mojej praktyki:

Pani Matylda 👩🏻 już od miesiąca nie pracuje z Panem Romanem👨🏻‍🦰 Pani Matylda pracowała na stanowisku Senior Developera 👩🏼‍💻. Pracowała na umowie o pracę. Teraz obowiązuje ją sześciomiesięczny zakaz konkurencji. Pracodawca miał wypłacać Pani Matyldzie miesięcznie 25% wynagrodzenia.

Minął pierwszy miesiąc od odejścia Pani Matyldy z firmy. Na konto jednak nic nie wpłynęło 🤷‍♀️

Pani Matylda zadzwoniła do Pana Romana.

Zapytała: kiedy dostanę pieniądze za zakaz konkurencji❓
Pan Roman odpowiedział: firma postanowiła nie płacić Ci odszkodowania i tym samym rozwiązała z Tobą umowę o zakazie konkurencji.

Czy Pan Roman może tak zrobić ❓

Odpowiedź:

👉 Nie. Jeśli Pani Matylda przestrzegała zakazu to powinna dostać odszkodowanie. Na razie za pierwszy miesiąc przestrzegania zakazu konkurencji.

👉 Jeśli firma nie wypowie zakazu konkurencji to Pani Matyldzie naliczą się kolejne miesiące do zapłaty za przestrzeganie zakazu konkurencji.

👉Niepłacenie przez pracodawcę nie powoduje automatycznego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji. Nawet gdy pracodawca nie chce już aby pracownik go przestrzegał.

👉 Pani Matylda jako były pracownik może wysłać pracodawcy wezwanie do zapłaty odszkodowania za zakaz konkurencji. Jeśli pracodawca mimo tego nie zapłaci to Pani Matylda może pracodawcę pozwać o zapłatę przed sądem.

👉 Jeśli firma nie chce płacić za przestrzeganie przez pracownika zakazu konkurencji to powinna go wypowiedzieć. Wystarczy, że wysłałaby do Pani Matyldy wypowiedzenie zakazu konkurencji.

Czy odszkodowanie za zakaz konkurencji obejmuje tylko podstawę wynagrodzenia czy również premie?

Odszkodowanie za zakaz konkurencji obejmuje również wypłacone pracownikowi premie. Kodeks pracy (art. 101 (2) §3 KP) wprost wskazuje, że odszkodowanie za zakaz konkurencji obejmuje co najmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika.

Odszkodowanie obejmuje wynagrodzenia otrzymane przez pracownika przez okres odpowiadający obowiązywaniu zakazu konkurencji. Jak to liczyć?

Załóżmy, że pracownik ma zakaz konkurencji na 6 miesięcy. Pracował w firmie 3 lata. Otrzymywał podstawę wynagrodzenia i premię od wyniku. Kwota premii zmieniała się w zależności od wypracowanego wyniku.

Odszkodowaniem będzie kwota wynagrodzenia, którą pracownik otrzymał w ciągu 6 miesięcy (podstawa + premie) na konto licząc od momentu jego odejścia z pracy. Momentem odejścia z pracy będzie moment kiedy kończy obowiązywać umowa o pracę.

Nie będzie to moment złożenia wypowiedzenia czy podpisania porozumienia.

A co z zakazem konkurencji na B2B?

Inaczej jednak będzie przy zakazie konkurencji na B2B. Faktycznie przy umowach B2B zakaz konkurencji po zakończeniu współpracy może być bezpłatny. Nawet przez cały okres trwania zakazu konkurencji firma może za niego nie płacić. I tak przy B2B zakaz konkurencji będzie skuteczny.

Osoba, która pracowała na B2B nie będzie mogła żądać odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji.

A co w przypadku bezpłatnego zakazu konkurencji po zakończeniu B2B i karze umownej tylko dla ,,pracownika” (zleceniobiorcy)?

Bezpłatny zakaz konkurencji na B2B może być dodatkowo wzmocniony karą umowną. Jeśli osoba, która po zakończeniu B2B złamie zakaz konkurencji to rzeczywiście firma, która go nałożyła będzie mogła żądać zapłaty kary umownej.

Inna kwestia to długość trwania zakazu konkurencji. Zakaz konkurencji, nawet przy B2B musi być dostosowany do ryzyka związanego z przejściem do konkurencji. Nie może być nadmierny.

Przykładowo, jeśli ktoś w firmie pracował np. 1 rok to zakaz konkurencji po ustaniu współpracy nie powinien trwać np. 10 lat.

Chyba, że faktycznie osoba przez ten 1 rok zapoznała się z bardzo wrażliwymi danymi firmy, które będą aktualne przez kolejne 10 lat po jej odejściu.

Zbyt długie okresy trwania zakazu konkurencji można podważać w sądzie.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu o zakazie konkurencji. Kliknij tutaj.

Previous
Previous

Nadgodziny bez wniosku pracownika.

Next
Next

Czy pracodawca może polecić nadgodziny rodzicowi dziecka do 4 roku życia?